Agnessa

Zpověď ženy stalinského čekisty

Mira Jakovenková, Agnessa Mironovová

Vzpomínky Agnessy Mironovové (1903–1982), které podle jejího vyprávění zaznamenala orální historička Mira Jakovenková, poprvé otevírají dveře do pokojů a salonů Stalinových katů, nejvýše postavených důstojníků sovětské tajné policie během čistek ve třicátých a čtyřicátých letech.

Kniha přináší mimořádné svědectví manželky ambici­ózního příslušníka NKVD Sergeje Mironova, která se díky extrémně rychlé a úspěšné kariéře svého muže dostala na samý vrchol stalinské společenské smetánky a po jeho popravě sama později prošla vězením NKVD a gulagem. Agnessa s krajní upřímností vypráví o svém životě plném prudkých zlomů, aniž čehokoliv lituje. Bez obalu vzpomíná na světlé a šťastné dny svého mládí, luxusní život, krásné šaty a okázalé nicnedělání, kterému se oddávala v době, kdy miliony lidí umíraly hladem.

Nejednoznačná vypravěčka, kterou v těchto vzpomínkách objevujeme, je mimořádnou postavou, okouzlující a odpudivou zároveň. Její vzpomínky nejsou jen zajímavým životem; podobají se působivému románu, který zprostředkovává mnohem více než jakýkoliv archivní dokument: každodenní život, lidské charaktery a mytologii období, které se stalo nejstrašnějším a nejkrvavějším v moderních ruských dějinách.

Orální vzpomínky Agnessy Mironovové poprvé v roce 2008 vydala instituce Memorial. Později byly editovány, doplněny poznámkovým aparátem a rozsáhlou předmluvou historičky a předsedkyně Memorialu Iriny Ščerbakovové; v této nové podobě vyšly v roce 2019 v ruském nakladatelství AST. Zkrácenou verzi předmluvy jsme v našem vydání zařadili jako doslov.

Běžná cena tištěné knihy 328 Kč, v našem e-shopu 262 Kč.

Cena e-knihy 168 Kč, zakoupit ji můžete ZDE.

O knize napsali:

Ve stopách Agnessy se dostáváme z kremelské novoroční recepce, na které je přítomen sám Stalin, do pochodu vězňů ledovou kazašskou stepí; z bývalé vily generálního gubernátora v Novosibirsku do moskevské komunálky; ze salonního vagonu náčelníka NKVD do cely lubjanské věznice. … Agnessa se nebojí své minulosti. … Ne každý tak jako ona považoval za důležité vyprávět o stalinské době, nebát se a nemlčet.

Irina Ščerbakovová, Memorial

Existuje mnoho kvalitních prací o trýznivých osudech Stalinových obětí. Tato kniha je ovšem výjimečná. Její hrdinka, krásná, koketní a milující manželka jednoho z šéfů Stalinovy tajné policie, zavírala oči před vražednou prací svého muže. Její svědectví dává nahlédnout do násilnic­kého světa bratříčkování, podrazů a intrik, charakteristických pro stalinistickou elitu, do světa, v němž se každý bál, že brzy dojde i na něj. Je to však právě její spoluúčast na stalinském světě, jakož i fakt, že je velmi nedokonalou hrdinkou, co činí její vyprávění tak působivým.

S. A. Smith, All Souls College, Oxford

Autor:Mira Jakovenková, Agnessa Mironovová
Originální název:Агнесса. Исповедь жены сталинского чекиста
Počet stran:262 + 26 stran fotografií
Rok vydání:2021
Číslo vydání:1.
Číslo publikace:1.
Překladatel:Kateřina Šimová
ISBN:978-80-907771-0-1
Vazba:brožovaná s klopami

Titul v médiích:

ANKETA KNIHA ROKU na Lidovky.cz: Jakou četbu z letoška doporučují Klaus, Rychetský nebo kněz Halík? Nejen odpovídali v anketě Kniha roku LN (11. 12. 2021).

MINIRECENZE Vesmír: Mira Jakovenková, Agnessa Mironovová: Agnessa – zpověď ženy stalinského čekisty (10/2021).

RECENZE The Epoch Times: Agnessa: Zpověď ženy stalinského čekisty (11. 5. 2021).

RECENZE Deník.cz: Žena stalinského kata se zpovídá v knize Agnessa (10. 5. 2021).

RECENZE Týdeníku Rozhlas: Žila jsem s čekistou (20. 9. 2021).

RECENZE revue Tvorba (2/2021): Svedectvo, ktoré by sme nemali prehliadať

RECENZE týdeníku Respekt: Knižní tipy (9.5.2021)

RECENZE Reflex.cz: Stalinovi kati zblízka: Vzpomínky Čekistovy manželky ukazují život sovětské smetánky v době hladomoru

RECENZE Idnes.cz: Stalinská smetánka i gulag. Agnessa Mironovová poznala obojí

RECENZE Novinky.cz: Noční přepady, pistole pod polštář. Žena stalinského kata popsala svůj pád

RECENZE Aktuálně.cz: Agnessa spadla z čekistické smetánky až na dno gulagu. Před realitou zavírala oči

Agnesse pro Český rozhlas Vltava mluvila redaktorka knihy Nina Hřídelová.

Krátký vstup překladatelky Kateřiny Šimové do vysílání Českého rozhlasu plus 19. března 2021 si můžete přehrát v denních záznamech (od času 15:55).

Agnessa byla vybrána do Velkého knižního čtvrtka Kosmasu. Video z tiskové konference, kde knihu představuje překladatelka Kateřina Šimová (od času 18:15), najdete na tomto odkazu.

Medailon Agnessy pro VKČ.

Tanec na sopce, Kulturní čtrnáctideník A2, 2/2021

Dva světy, Kulturní čtrnáctideník A2, 2/2021

Obálka knihy ke stažení:

Mira Jakovenková, Agnessa Mironovová – Agnessa. Zpověď ženy stalinského čekisty

Tisková zpráva:

Agnessa. Zpověď ženy stalinského čekisty

Příspěvek vytvořen 25

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek