Agnessa
Zpověď ženy stalinského čekisty

Mira Jakovenková, Agnessa Mironovová

Vzpomínky Agnessy Mironovové (1903–1982), které podle jejího vyprávění zaznamenala orální historička Mira Jakovenková, poprvé otevírají dveře do pokojů a salonů Stalinových katů, nejvýše postavených důstojníků sovětské tajné policie během čistek ve třicátých a čtyřicátých letech.

Kniha přináší mimořádné svědectví manželky ambici­ózního příslušníka NKVD Sergeje Mironova, která se díky extrémně rychlé a úspěšné kariéře svého muže dostala na samý vrchol stalinské společenské smetánky a po jeho popravě sama později prošla vězením NKVD a gulagem. Agnessa s krajní upřímností vypráví o svém životě plném prudkých zlomů, aniž čehokoliv lituje. Bez obalu vzpomíná na světlé a šťastné dny svého mládí, luxusní život, krásné šaty a okázalé nicnedělání, kterému se oddávala v době, kdy miliony lidí umíraly hladem.

Nejednoznačná vypravěčka, kterou v těchto vzpomínkách objevujeme, je mimořádnou postavou, okouzlující a odpudivou zároveň. Její vzpomínky nejsou jen zajímavým životem; podobají se působivému románu, který zprostředkovává mnohem více než jakýkoliv archivní dokument: každodenní život, lidské charaktery a mytologii období, které se stalo nejstrašnějším a nejkrvavějším v moderních ruských dějinách.

Běžná cena tištěné knihy 328 Kč, v našem e-shopu 262 Kč.
Cena e-knihy 168 Kč, zakoupit ji můžete ZDE.

O knize napsali:

Ve stopách Agnessy se dostáváme z kremelské novoroční recepce, na které je přítomen sám Stalin, do pochodu vězňů ledovou kazašskou stepí; z bývalé vily generálního gubernátora v Novosibirsku do moskevské komunálky; ze salonního vagonu náčelníka NKVD do cely lubjanské věznice. … Agnessa se nebojí své minulosti. … Ne každý tak jako ona považoval za důležité vyprávět o stalinské době, nebát se a nemlčet.

Irina Ščerbakovová, Memorial

Existuje mnoho kvalitních prací o trýznivých osudech Stalinových obětí. Tato kniha je ovšem výjimečná. Její hrdinka, krásná, koketní a milující manželka jednoho z šéfů Stalinovy tajné policie, zavírala oči před vražednou prací svého muže. Její svědectví dává nahlédnout do násilnic­kého světa bratříčkování, podrazů a intrik, charakteristických pro stalinistickou elitu, do světa, v němž se každý bál, že brzy dojde i na něj. Je to však právě její spoluúčast na stalinském světě, jakož i fakt, že je velmi nedokonalou hrdinkou, co činí její vyprávění tak působivým.

S. A. Smith, All Souls College, Oxford

Autor:Mira Jakovenková, Agnessa Mironovová
Originální název:Агнесса. Исповедь жены сталинского чекиста
Počet stran:262 + 26 stran fotografií
Rok vydání:2021
Číslo vydání:1.
Překladatel:Kateřina Šimová
ISBN:978-80-907771-0-1
Vazba:brožovaná

Titul v médiích:

Agnesse pro Český rozhlas Vltava mluvila redaktorka knihy Nina Hřídelová.

Krátký vstup překladatelky Kateřiny Šimové do vysílání Českého rozhlasu plus 19. března 2021 si můžete přehrát v denních záznamech (od času 15:55).

Agnessa byla vybrána do Velkého knižního čtvrtka Kosmasu. Video z tiskové konference, kde knihu představuje překladatelka Kateřina Šimová (od času 18:15), najdete na tomto odkazu.

Medailon Agnessy pro VKČ.

Tanec na sopce, Kulturní čtrnáctideník A2, 2/2021

Dva světy, Kulturní čtrnáctideník A2, 2/2021

Obálka knihy ke stažení:

Mira Jakovenková, Agnessa Mironovová – Agnessa. Zpověď ženy stalinského čekisty

Agnessafotografie na šířku.

Příspěvek vytvořen 11

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek