Mironovová, Agnessa

(1903–1982)

Agnessa Mironovová-Korolová se narodila v roce 1903 v Majkopu v rodině správce pohostinství Ivana Agriropulo a jeho ženy. Po otci měla řecké kořeny. Během jejího dospívání za občanské války se v Majkopu krvavě střetávali bělogvardějci s rudými. S prvním mužem, příslušníkem Rudé armády Zarnickým, se ve dvacátých letech odstěhovala do Rostova, kde se setkala s důstojníkem Čeky Sergejem Mironovem. Ten se stal jejím druhým manželem a osudovou láskou jejího života.

Po boku Mironova, který se během své bleskové kariéry dostal až na vrchol stalinské společenské smetánky, prožila Agnessa třicátá léta ve štěstí a přepychu. Na Kavkazu trávila svůj čas v salonech, obklopená sloužícími, zatímco v zemi probíhal hladomor a čistky. Po Mironově zatčení se role obrátily a Agnessa se ocitla v kárném táboře, shodou okolností v těch samých místech, kde dříve žila v honosných vilách.

V šedesátých a sedmdesátých letech Agnessino vyprávění o vlastním osudu zaznamenávala orální historička Mira Jakovenková. Její paměti jsou mezi dokumenty o éře stalinismu zcela jedinečné – dávají nahlédnout do osobního života prominentů Stalinova režimu a ukazují vypravěčku jako silnou, odhodlanou ženu, která budovala svůj život během nejděsivějšího období moderních dějin.

Tituly:

Agnessa

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek