Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu

Maryse Condéová

Tituba je z dobových pramenů dochované jméno černošské otrokyně z Barbadosu, která se řízením osudu ocitla v roce 1692 v americkém Salemu. V puritánském městě vyvolá její barva kůže hrůzu a davová hysterie vyvrcholí nechvalně známými procesy proti čarodějnicím. Guadeloupská spisovatelka Maryse Condéová nechává vyprávět Titubu její příběh v dobrodružném propojení fantazie a historické látky.

Zatímco osud skutečné Tituby není znám, hrdinka Condéové v románu uniká před šibenicí a vrací se na rodný Barbados, kde právě propukají první vzpoury otroků…

V románu o putování Tituby z exotického ostrova do studeného Nového světa a zpět se Maryse Condéová dotýká témat kolonialismu, lidské svobody i údělu žen. Její historická fabulace se ale vyznačuje zejména osobitou ironií, se kterou přistupuje jak k drastickým momentům života otroků, tak nepřímo i k současným snahám o napravení křivd. Kniha byla přeložena do třinácti jazyků.

Romantická i hororová, vážná a nevážná, taková je dnes už kultovní próza autorky vyznamenané cenou Francouzské akademie i alternativní Nobelovou cenou z roku 2018. Vychází s doslovem Jovanky Šotolové.

Běžná cena tištěné knihy 298 Kč, v našem e-shopu 238 Kč.

Cena e-knihy 148 Kč, zakoupit ji můžete ZDE.

O knize napsali:

Pod perem méně zručného autora by se tento stručný, silný román … mohl stát pouhou obžalobou perverzní, zlem prodchnuté společnosti. Maryse Condéová ale uchopuje látku s vypravěčskou bravurou, silným důrazem na postavy a kousavým humorem, díky kterým vzniklo dílo velké a bohaté.

New York Times Book Review

Condéová je jednou z nejplodnějších autorek karibské oblasti a možná nejsilnějším ženským hlasem současné americké prózy. Ve své interpretaci salemského čarodějnického případu propletla látku s vlastními sny a stvořila tak vynikající historickou fikci, znepokojivé a silné memento toho, jaké nebezpečí se skrývá v nesnášenlivosti vůči jinému.

Choice

Autor:Maryse Condéová
Originální název:Moi, Tituba sorcière… Noire de Salem
Počet stran:224
Doslov:Jovanka Šotolová
Rok vydání:2022
Číslo vydání:1.
Číslo publikace:17.
Překladatel:Tomáš Havel
ISBN:978-80-88411-08-6
Vazba:brožovaná s klopami
Tisková zpráva

Vychází první český překlad Maryse Condéové

Titul v médiích

Číslo čtrnáctideníku A2 věnované Maryse Condéové (10 / 2022).

Knižní vyhlídky časopisu Host, Petr Nagy, Kisch, Condéová, Labatut či Whitehead (5. 8. 2022).

Příspěvek vytvořen 25

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek