Sbohem a jiné prózy

Honoré de Balzac


V obecném povědomí zůstává Balzac často zapsán jako autor, který přes romantické začátky dospěl k realismu, ke kritickému znázornění života a mravů francouzské společnosti první poloviny 19. století. V horším případě pak – v důsledku desetiletí marxistických interpretací – jako kritik buržoazní společnosti a jejích odlidštěných vztahů.

Výbor osmi novel a povídek má za cíl představit Balzaca nikoli jako kritika společnosti a lidských neřestí, nýbrž jako spisovatele mnoha různých žánrových a tematických poloh. Vojenské tematiky se chopil v novele Sbohem. V nesmírně působivých, takřka apokalyptických výjevech líčí katastrofu zdemoralizovaného francouzského vojska u břehu řeky Bereziny při ústupu z Ruska v listopadu 1812; v další části novely pak pozoruhodným způsobem portrétuje ženu, která v důsledku válečných útrap zešílela. V novele Tajnosti kněžny de Cadignan zkušená, ba protřelá žena z vyšších kruhů, která zažila mnohé a prohýřila nejen své jmění, koketuje a manipuluje s mladým nesmělým spisovatelem tak, že ten v ní, zaslepen láskou, vidí světici, čistou a vznešenou duši, trpící oběť svého okolí. Balzac zde rozehrává, jak to umí jen on, dynamiku jejich vztahu. Fantaskno, náboženská mystika a zločin jsou námětem Usmířeného Melmotha. V co nakonec novela vyústí, zda v mravní ponaučení, ezoteriku, či pouhou taškařici, musí posoudit sám čtenář. Ve zdánlivě naivním a romantickém hávu je napsána Maskovaná milenka. Autor zde však zpracovává moderní téma radikální ženské emancipace a nezávislosti – na muži, manželovi i otci svého dítěte. Červená hospoda reprezentuje kriminální žánr. Balzac zde rozpřádá okolnosti brutální vraždy německého obchodníka a zabývá se problémem svědomí a morální spoluviny. Tři kratší povídky – Vášeň na poušti, Ateistova mše a Epizoda z období teroru – jsou ukázkou Balzacovy mistrovské drobnokresby při zpracování specifických témat.

Kniha vychází v nových překladech Jana Petříčka – a Epizoda z období teroru vůbec poprvé česky – jako čtvrtý svazek edice SVĚTOVÍ KLASICI.


Běžná cena tištěné knihy 398 Kč, v našem e-shopu s 35% slevou 258 Kč.

Cena e-knihy 198 Kč, zakoupit ji můžete ZDE.


Autor:Honoré de Balzac
Originální název:Adieu; La messe de l’athée; Melmoth réconcilié; Une passion
dans le désert; Les secrets de la princesse de Cadignan;
Un épisode sous la Terreur; L’Auberge rouge; L’amour
masqué ou Imprudence et bonheur
Počet stran:328
Rok vydání:2022
Číslo vydání:1.
Číslo publikace:16.
Překladatel:Jan Petříček
ISBN:978-80-88411-07-9
Vazba:pevná bez přebalu

Tisková zpráva:

Balzac, geniální spisovatel mnoha žánrových poloh

Obálka knihy ke stažení:

Honoré de Balzac – Sbohem a jiné prózy


Titul v médiích:

RECENZE v obtýdeníku TVAR, Pavel Horký: Balzacovy brilantní prózy (14. 2. 2023).

ČT Art, Knižní kvarteto, Josef Chuchma: Balzac v novém překladu  (18. 8. 2022).

KNIŽNÍ TIPY Klubu knihomolů: Nově objevená klasika (11. 8. 2022).

ROZHOVOR s překladatelem na ČRo PLUS: Kniha dne PLUS (15. 7. 2022).

Příspěvek vytvořen 20

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek