Hella

Odřezky

Alena Machoninová


Vyjde ve IV. čtvrtletí 2023
Próza-esej Hella je literární prvotinou rusistky a překladatelky Aleny Machoninové. Podtitul odkazuje na vlastní tematický základ prózy-eseje, a tím jsou osudy Heleny, resp. Helly Frischerové – české Židovky, která byla předobrazem postavy Ri z románu Jiřího Weila Moskva-hranice. Původně se mělo za to, že Hella byla společně se svým manželem popravena za stalinského Velkého teroru. Před několika lety se však ukázalo, že Hella strávila deset let v gulagu na severu Ruska a po propuštění žila v Moskvě až do své smrti v roce 1984. V roce 2017 dokonce vyšly její lágrové vzpomínky v českém překladu.

Machoninová se snaží rekonstruovat její osudy i vnitřní život na základě všech dostupných faktů včetně Helliny korespondence. Činí tak ale svébytnou prozaickou formou, která reflektuje širší souvislosti, minulost i současnost Ruska, vztah literatury a reality, jakož i její vlastní cestu k osobnosti Helly Frischerové.

Propracovaná, umělecky pravdivá a hluboce prožitá próza je zároveň knihou o návratech, či jejich nemožnosti, o domově a nostalgii, o literatuře a překladu.

cca 256 str., brož., cca 348  Kč, 1. vyd., datum  vydání: IV. čtvrtletí 2023, ISBN 978-80-88411-24-6

Příspěvek vytvořen 46

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek