Kůže

Jevgenija Někrasovová


Román Kůže mladé ruské spisovatelky Jevgenije Někrasovové je příběhem dvou žen, černošské otrokyně z amerického Jihu a ruské nevolnice, jejichž osudy se prolnou.

Na americkém Jihu se narodí otrokyně Hope, kterou se její matka snaží ochránit před stejným osudem, jaký potkal ji. Jsou od sebe ale odtrženy a nový majitel Hope odváží z kontinentu. Na Rusi se v nevolnické rodině narodí Domna, kterou jako nejmladší dceru rodina piplá a rozmazluje. Jednoho dne pro ni najednou přijede povoz – majitel ji prohrál v kartách.

Hrdinky se kdesi uprostřed ruských plání setkávají a v magickém okamžiku si vymění kůži. Tak začínají peripetie, během kterých se obě ženy pokouší osvobodit, vykoupit své blízké a v neposlední řadě pomstít předchozí strádání.

Originální a stylově odvážný román Jevgeniji Někrasovové zachází s tématy otroctví a nevolnictví, emancipace i svobody a klene se v široké linii až k reflexi problémů současné ruské občanské společnosti, rozpolcené mezi minulostí a budoucností, Východem a Západem. Vyprávění je neseno svébytným, pohádkově kolébavým stylem s prvky fantaskna.


Běžná cena tištěné knihy 388 Kč, v našem e-shopu s 35% slevou 252 Kč.

Cena e-knihy 218 Kč.


O knize napsali:

Pozoruhodný text pojednávající o dvou historických systémech organizovaného útlaku nikoli z pohledu politických a sociálních dějin koloniálních mocností a patriarchálních společností, nýbrž z perspektivy niterných prožitků ženských hrdinek, jejichž emancipace probíhá skrze magický akt výměny kůže jakožto vnější manifestace identity. … Vyprávění hlavního příběhu se vyznačuje strhujícím tempem, informační hutností a principiální absencí lyriky. Popisy prostředí a postav se omezují na údaje, jež jsou z hlediska vyprávění funkční, děje jsou líčeny zhuštěně, věcně a s naturalistickou přímostí.

Václav Štefek

V románu Kůže vystupují dvě hlavní ženské hrdinky. Přestože žijí na různých kontinentech, v Rusku a v Americe, ukazuje se, že mají leccos společného. Spojujícím prvkem je motiv otroctví a touha po svobodě. Ke kulminaci románu dochází v okamžiku, kdy se hrdinky rozhodnou vyměnit si kůži. Vypravěčka současně podává pohled na ruskou každodennost a hlavní vyprávění vplétá v bohatou síť dalších narativních linií. Autorka bývá literární kritikou pro svůj odvážný experimentální styl řazena k magickému realismu.

Hana Kosáková

Autor:Jevgenija Někrasovová
Originální název:КОЖА
Počet stran:296
Rok vydání:2023
Číslo vydání:1.
Číslo publikace:32.
Překladatel:Alena Machoninová
ISBN:978-80-88411-23-9
Vazba:brožovaná s klopami

Tisková zpráva:

Kůže. Magický realismus mezi Ruskem a Amerikou

Obálka knihy ke stažení:

Jevgenija Někrasovová – Kůže

Titul v médiích:

RECENZE na serveru iLiteratura.cz, Nina Hřídelová: Mít ruskou kůži je strašný nezdar (16. 3. 2024)

RECENZE na serveru databazeknih.cz pod značkou actavis: Kůže: výměna identit (27. 12. 2023).

RECENZE na serveru superrodina.cz, Jindřiška Kracíková: Příběh jako surrealistický obraz (4. 12. 2023).

Příspěvek vytvořen 60

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek