Literární reportáže

Alena Wagnerová


Alena Wagnerová se významnému žánru literární reportáže, kterému se dostává stále větší pozornosti, věnuje více než padesát let. Knižní výbor Literární reportáže nabízí to nejlepší z jejích textů z let 1965 až 2018.

Jeho první část obsahuje články publikované ve druhé polovině šedesátých let v časopise Plamen, které se týkají jak tehdejší společensko-politické situace, tak české historie 20. století. Zde vynikají mj. texty zachycující nesmírně působivé vypravování vdov, jejichž manželé a synové padli v Pražském povstání, nebo mapující názorové tříbení a vnitřní život mladých českých intelektuálů, kteří za okupace založili odbojovou organizaci Předvoj. Dalším jejím tématem jsou dramatické peripetie česko-německého soužití v Sudetech nebo kolektivizace a její sociální a kulturní důsledky, například v podobě příběhu jihočeských vesnic tzv. selského baroka.

Druhá část zahrnuje reportáže publikované později a autorka v nich mapuje místa a konkrétní lidské osudy. Konfrontuje v nich přítomnost s minulostí, například v reportážích o slovenských Košicích, Ravensbrücku, vile Tugendhat či belgických Yprách. Stranou její pozornosti nezůstalo ani to, jak se Německo vypořádávalo s tzv. uprchlickou krizí.

Texty Aleny Wagnerové jsou neseny v duchu, který je autorce hluboce vlastní – v duchu lidskosti a pochopení pro slabší, opomíjené nebo zamlčované. Autorka neuhlazuje realitu nebo historické zločiny ani neglorifikuje menšiny; ve svých textech usiluje zprostředkovat poznání, dobrat se porozumění a nalézat to, co spojuje.


Běžná cena tištěné knihy 348 Kč, v našem e-shopu s 35% slevou 226 Kč.

Cena e-knihy je 198 Kč.


Autor:Alena Wagnerová
Počet stran:256
Rok vydání:2022
Číslo vydání:1.
Číslo publikace:21.
ISBN:978-80-88411-12-3
Vazba:brožovaná s klopami

Tisková zpráva:

Výbor z literárních reportáží české klasičky tohoto žánru

Obálka knihy ke stažení:

Alena Wagnerová – Literární reportážeTitul v médiích:

ROZHOVOR Eriky Zlamalové s Alenou Wagnerovou, týdeník Respekt on-line: Potřebujeme víc živé kulturní elity (11. 9. 2023).

Maraton ve VÝBĚRU serveru Čtenář, měsíčníku pro knihovny: SOUČASNÁ LITERATURA: Výběr z publikací o literatuře, knihách a spisovatelích z poslední doby. 2. část (září 2023)

ANKETA redakce kulturního serveru A2ALARM: Letní čtení podle Saši Uhlové (6. 7. 2023).

RECENZE na serveru SeznamMédium, Tomáš Fojtík: Výjimečný počin: literární reportáže Aleny Wagnerové (21. 2. 2023).

RECENZE v časopise HOST, Magdaléna Platzová: Pod dvojitou korouhví (14. 2. 2023).

RECENZE v Salonu Práva, Apolena Rychlíková: Bez komfortní zóny (31. 1. 2023).

KNIŽNÍ TIP na serveru klubknihomolu.cz: Procházka literární historií (9. 1. 2023).

RECENZE na serveru iliteratura.cz, Jan Lukavec: Reportáže, které nezestárly (28. 12. 2022).

PŘEDSTAVENÍ knihy na jarmarku Knihex: Literární reportáže Aleny Wagnerové a Pozdní navrátilec Mavis Gallantové (13. 12. 2022).

ZPRÁVY serveru Host 7 dní online: Výbor z literárních reportáží české klasičky tohoto žánru (4. 11. 2022).

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek