Literární reportáže

Alena Wagnerová

Vyjde 16. 11. 2022

Spisovatelka, editorka a orální historička Alena Wagnerová se významnému žánru literární reportáže věnuje více než padesát let. Knižní výbor nakladatelství Maraton obsahuje to nejlepší z jejích textů z let 1965 až 2016, a to jak reportáže, které časopisecky vycházely v České republice, Německu a Švýcarsku, tak i texty, které v Československu na konci šedesátých let z politických důvodu už nemohly vyjít.

Rané reportáže mapují názory a vnitřní život mladých českých intelektuálů, kteří za okupace založili odbojovou organizaci Předvoj.

Svědectví vdov a matek, jejichž manželé a synové padli v Pražském povstání, zaznamenávala Alena Wagnerová ve druhé polovině šedesátých let a tyto emocionálně silné texty nemají v českém prostředí srovnání.

Dalším tématem autorky je kolektivizace a její sociální a kulturní důsledky, například v podobě příběhu jihočeských vesnic tzv. selského baroka.

Pozdější texty se věnují konfrontaci minulosti s přítomností a zastupují je texty o belgických Yprách, slovenských Košicích, Ravensbrücku či vile Tugendhat.

Závěrečnou část výboru tvoří autorčiny reportáže z doby tzv. uprchlické krize, které vycházely zpravidla paralelně v českém a německojazyčném tisku. Literární reportáže Aleny Wagnerové jsou neseny v duchu, který je autorce hluboce vlastní – v duchu lidskosti a pochopení pro slabší, opomíjené nebo zamlčované. Autorka neuhlazuje realitu nebo historické zločiny ani neglorifikuje menšiny; ve svých textech usiluje zprostředkovat poznání, dobrat se porozumění a nalézat to, co spojuje.

Příspěvek vytvořen 31

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek