Lilie v údolí

Honoré de Balzac


Na rozdíl od mnoha jiných Balzacových románů, v nichž autor vystupuje jako kritik společenských, politických či morálních poměrů své doby, Lilie v údolí je zasvěcena soukromé tematice, vztahu mezi mužem a ženou, a v tomto smyslu je nadčasová.

Vypravěč nejprve líčí své chmurné dětství, kdy trpěl tím, že byl odmalička dán na výchovu mimo rodinu, cítil se nemilovaný, v dospívání pak pokořovaný chudobou a bezútěšně toužící po citu a ženě. Jednoho dne se tento už dvacetiletý chlapec, citově ani fyzicky ještě nerozvinutý, octne na venkovské slavnosti, potká tam ženu, v níž se mu náhle zpředmětní všechny dosavadní touhy a v náhlém pominutí smyslů ji políbí na nahá ramena.

Od této chvíle se odvíjí příběh osudové lásky mezi Félixem a vdanou paní de Mortsaufovou, která trpí v nešťastném manželství s tyranským a labilním starcem. V peripetiích jejího vztahu s Félixem, plného zklamání a nadějí, odříkání i narůstající intimity, projevuje Balzac velké mistrovství. Nečekaně ironický závěr pak podtrhuje mimořádnou působivost díla, ve kterém vzdal autor hold první ženě svého života, paní de Berny.

Česky vychází román po téměř pětačtyřiceti letech jako první svazek edice Světoví klasici, která přináší známá i méně známá díla géniů světové literatury posledních staletí. Kritériem výběru je to, zda obstála ve zkoušce času a jsou schopna oslovit i dnešního čtenáře.


Běžná cena tištěné knihy 348 Kč, v našem e-shopu s 35% slevou 226 Kč.

Cena e-knihy 198 Kč.


Autor:Honoré de Balzac
Originální název:Le Lys dans la vallée
Počet stran:312
Rok vydání:2020
Číslo vydání:1.
Číslo publikace:2.
Překladatel:Drahoslava Janderová
ISBN:978-80-907771-1-8
Vazba:pevná bez přebalu

Tisková zpráva:

Nová edice Světoví klasici

Obálka knihy ke stažení:

Honoré de Balzac – Lilie v údolíTitul v médiích:

RECENZE obtýdeníku TVAR 14/2021: Nové vydání Balzacova lyrického románu

Příspěvek vytvořen 61

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek