Luttwak, Edward N.

(*1942)

Edward N. Luttwak mnoho let působil jako bezpečnostní poradce Ministerstva obrany, Národní bezpečnostní rady a armády Spojených států amerických. Generály a ministry zahraničí bývá označován za „velkého stratéga“.

Vypracoval vlastní teorii „strategické logiky“, podle které je obvykle v situaci, vyžadující důležité rozhodnutí, nejlepší zvolit nejméně výhodnou a nejnepravděpodobnější cestu, protože tak dojde ke zmatení protivníka a získání zásadní výhody. Jeho knihy, články a eseje čtou jak akademici, tak i novináři, podnikatelé, vojenští představitelé a premiéři států.

Pro New York Times píše provokativní sloupky o mezinárodní politice. Živí se tím, že své znalosti z oblasti vojenské strategie poskytuje vládám a institucím po celém světě. Radil prezidentovi Mexika s problémem pouličních gangů, Dalajlámovi ohledně vztahů s Čínou, evropským vládám s vytipováváním členů al-Káidy na hranicích Unie. Jeho nejznámější prací ale zůstává kniha Státní převrat. Praktická příručka, která byla od prvního vydání v roce 1968 přeložena do mnoha jazyků. Kniha má kultovní postavení – podle legendy ji našli i vedle těla generála Oufkira, neúspěšného strůjce pokusu o státní převrat v Maroku v roce 1972.

Tituly:

Státní převrat. Praktická příručka

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek