Jak se zrodil George Orwell. Život a dílo, legenda a odkaz

John Rodden

Vyjde ve II. čtvrtletí 2021

Je George Orwell nejvlivnějším spisovatelem v dějinách?

Podle provokativní knihy Johna Roddena tomu tak opravdu je. Kolem Orwella a jeho románů se postupně vytvořil mýtus. Už za svého života platil za předního autora své generace a za nejvynalézavějšího britského romanopisce. Je to ale hlavně vliv, který získalo Orwellovo dílo po jeho smrti a který nesnese srovnání s žádným jiným spisovatelem.

Nikdo z autorů minulého století nevzbudil tolik kontroverzí ani nepřispěl do našeho kulturního slovníku tolika slovy. Orwellův „Velký bratr“, jeho „ideozločin“ nebo „novořeč“ jsou výrazy stále aktuálnější a citovanější. John Rodden ovšem ukazuje autora Farmy zvířat a románu 1984 v novém světle a odkrývá, jak se z muže Erica Arthura Blaira stal spisovatel George Orwell, jehož vize blízké budoucnosti nás dodnes děsí v nočních můrách. Orwell, svého času proslulý svými výstřednostmi, by zřejmě považoval za velmi ironické, že jeho dílo začalo být časem spojováno právě s těmi nemocemi naší doby, proti kterým celý svůj život bojoval.

Kniha Jak se zrodil George Orwell je průkopnickou studií a výsledkem desítek let zájmu a studia, během nichž profesor John Rodden mapoval úžasnou proměnu tohoto člověka a literáta ve světovou legendu.

O knize mj. napsali:

„Roddenova kniha oživuje ducha a představivost George Orwella.“
Shelley Walia, The Hindu

„Roddenova kniha je dobře načasovaná, psaná jasným a svižným stylem a velmi objevná – je to významný příspěvek do Orwellovských studií. Jak se zrodil George Orwell je vynikající a fundovaná kritická studie, která zaujme od začátku do konce.“
William E. Cain, The Norton Anthology of Theory and Criticism

Jak se zrodil George Orwell je vzácným a objevným spojením životopisu a literární analýzy. John Rodden potvrdil, že je předním znalcem Orwellova života a díla.“
Paul A. Cantor, autor Shakespeare’s Roman Trilogy

Příspěvek vytvořen 23

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek