Dezorientovaní

Amin Maalouf

Vyjde ve IV. čtvrtletí 2022

Jedné noci v Paříži zazvoní telefon. Adam se dozví, že jeho nejbližší přítel z mládí umírá. Rozhodne se okamžitě odjet do své domoviny, které se po dlouhých dvacet pět let vyhýbal. Jako exulant žil ve Francii pohodlný život respektovaného historika – sice v cizině, ale v bezpečí. V jeho rodném Libanonu zatím zuřila občanská válka a škody, které napáchala na místní společnosti, Adama při návratu domů rychle doženou.

Každý z jeho školních přátel si v dramatické době zvolil vlastní cestu; někteří žili se zavřenýma očima, jiní se nechali unést ideologií a mají na rukou krev. Neseme za stav své země osobní odpovědnost? Je utéct lepší než se zaprodat? A jsou věci, které nemůžeme odpustit ani nejlepším přátelům?

Přední současný francouzskojazyčný spisovatel ve svém nejautobiografičtějším románu bilancuje vlastní životní rozhodnutí, uvažuje o ideálech, kompromisech, politice i lásce v době války.

O knize napsali:

Dezorientovaní jsou románem o hlubokém vnitřním zúčtování… Název odkazuje na odtržení od východního světa, Dezorientovaní jsou ale také bilancí všeobecné ztráty morálního kompasu.

Maya Jaggi, The Guardian

Některé romány ve vás rezonují dlouho poté, co je dočtete. Dezorientovaní od Amina Maaloufa jsou právě takovou knihou. Jsou spojnicí mezi Východem a Západem, mezi minulostí a přítomností, jak je dokáže popsat jen tento nositel Goncourtovy ceny.

Le Figaro

Příspěvek vytvořen 16

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek